Karınca İlaçlama

Karınca İlaçlama

Karınca, (Hymenoptera) zarkanatlılar grubunda incelenen bir böcek türüdür. Ortalama bir karıncanın boyu 2-4mm  arasında değişmektedir. Karıncaların yaklaşık 8500 türü vardır. Her karınca türünün kendine has özelikleri vardır. Vücut yapıları baş, göğüs ve karın olmak üzere üç bölüme ayrılır. Karıncalarda bel ve boyun kısımları oldukça ince bir yapıya sahiptir. Karıncalar kahverengi, siyah, kırmızı renklerde görülebilirler. Yuvalarını toprak altında yaparlar. Karıncalar yeryüzünde yaşayan en kalabalık canlılardır.

KARINCALARIN İLGİNÇ ÖZELLİKLERİ:

-Bir karınca kendi ağırlığının 50 katı fazlasını kaldırabilir.

-Karıncalar yemek bulmak amacı ile aralarından bir öncü karıncayı gruba tayin ederler, bu karıncalar yiyecek aramaya gider geçtiği noktalara koku bırakarak yön tayin ederler. Yem buldukları zaman, geri dönüp diğer karıncalara haber verirler. Önceden bırakılan bu koku sayesinde diğer karıncalar yiyeceğe kolayca ulaşır.

-Karıncalar dünyanın en çalışkan canlılarıdır, günün 20 saatini çalışarak geçirirler.

-Karıncalar koloniler halinde yaşar ve her karıncanın koloni içerisinde farklı görevleri vardır. Karıncalar İşçi Karınca, Savaşçı Karınca, Kraliçe Karınca olmak üzere 3’e ayrılır.