Kokulu İlaçlama

KOKULU İLAÇLAMA

Kokulu Böcek ilaçlama Nasıl Yapılır?

Bazı böcekler vardır ki kokusuz ilaçla veya diğer yöntemlerle ölmez. Bunun için de kokulu ilaçlama yapılması zorunludur. Ancak kokulu ilaçlama sayesinde evde veya ortam içinde bulunan kişiler bu uygulamadan etkilenir mi? Zehirlenir mi? Bu soruların yanıtı merak edilir.

Tüm haşere ilaçları kimyasal bileşenlerden yapılan ürünlerdir. Kokusuz ya da kokulu fark etmez. Uygulama belirli şartlar altında yapılmadığı sürece insan sağlığına zarar verebilmektedir. İlaçların içerisinde yer alan aktif maddeler haşereler için öldürücü özelliktedir. Uygulama sırasında eldiven ve maske kullanmak da şarttır.

Aslına bakılırsa kokusuz ilaçlar ile yasak olmayan ilaçların karıştırılması ile elde edilen kokulu ilaçların aktif olan maddeleri aynı olmasına nazaran yalnızca farklı aktif maddelerin etkileşimi sebebiyle koku ortaya çıkmaktadır. Tarım ilaçlarında olduğu gibi kötü ve günlerce kalan bir koku özelliği olmamaktadır.

Jel ve benzeri ilaçlarla kokusuz ilaçların etkisinin olmadığı mekanlarda genelde tercih edilen yöntemdir.

Uygulama sırasında ilaçlanan alan 6 saat kadar boşaltılmalıdır.

İlaçlama yapılırken ortamdaki havayı solumamak gerekir. Aksi halde zehirlenmelere neden olabilir.

Kokulu ilaçlama yapılan ortamda kalan her canlı mutlaka ölür. Bu yüzden dikkatli bir şekilde uygulama yapmak gerekir.

Uygulamadan sonra ortama gidildiğinde ortama en az 2 saat kadar havalandırılmalıdır.

İşlemi yapacak olan ekibin mutlaka uzman olması gerekir. Aksi halde işlemi yapan firma ekibi de bu durumdan etkilenerek yaşamından olabilir.

Evde evcil hayvan da varsa mutlaka dışarı çıkarılır.

Ortamda kokulu ilaçlama uygulaması yapılır ve işlemi yapan kişi veya kişiler de ortamdan uzaklaşarak bekler.

SİZDEN GELEN SORULAR

1- Kokulu ilaçlama sonrası ne yapılmalı?

Uygulama bu işte uzman ekiplerce yapılmalıdır. Uygulama sonrası ekipler de ortamdan uzaklaşarak ortalama 2-3 saat kadar ortamda kimse olmamalı ortam kapı ve pencerelerle kapatılmalıdır. 2-3 saat sonra ortama girilmeli, kapı ve pencereler açılarak ortam havalandırılmalıdır. Bu sırada evde kimse olmamalıdır. Bu uygulama sisleme şeklinde yapılır. Çok etkili olduğu için böcekler en kısa sürede imha olur. Bu yüzden temizlik yapılmasından herhangi bir sakınca yoktur. Özellikle de mutfak genel olarak baştan sonra temizlenmelidir.

2-Kokulu ilaçlama hangi böcek türleri için daha etkilidir?

Kokusuz ve jel böcek ilaçlama uygulaması bazı böcekler için etkilidir. Ölmesi zor olan böcekler için kokulu ilaçlama yapılması zorunludur. Mesela; pire, toz böcekler, tahta kurusu, kanatlı karıncalar, kertenkele, yoğun şekilde olan hamam böcekleri istilası gibi durumlarda mutlaka kokulu ilaçlama önerilir ve uygulanır. Kokulu ilaçlama yöntemi ile her tür böcek türü yok edilebilmektedir. Birçok haşere türü ile baş etmek zordur. Ancak onları yok etmek için en etkili silah kokulu ilaçlama yöntemidir.

3-Kokulu ilaçlama zehirleyici etkide mi?

Öncelikle işlem ciddi bir işlem olduğu için uygulamayı yapacak olan ekiplerin de tedarikli ve deneyimli olması gerekir. Kokusuz ilaçlamada bile ortamdaki hava solunduğu zaman zehirleyici etkisi olabilmektedir. Bu yüzden kokulu ilaçlama yöntemi de zehirleyici etkidedir. Ancak gerekli önlemler alınırsa ve işlem sadece uzmanı tarafından yapılırsa zehirlenme gibi durumlar olmadan ortamdaki haşerelerden kurtulmuş olursunuz.

4-Kokulu ilaçlama sonrası temizlik nasıl olur?

Bazı ilaçlama yöntemleri temizlik gerektirmez. Ancak kokulu ilaçlama yöntemi sonrasında mutfaktaki tüm eşyaların yıkanması gerekir, koltukların, yastık kılıflarının yıkanması gerekir. Kısacası el değer ve sürekli kullanım durumunda olan alanların silinmesi gerekir. İnsan vücudunda tahrişe sebep olmaması açısından bu tür yerlerin temizliği yapılmalıdır. Ancak kokulu ilaçlama sonrası temizlikte çamaşır suyu kullanılmamalıdır.

5-Kesin çözüm için illa kokulu ilaçlama mı yapılmalı?

Bazı böcek ve ilaçların imhası kokusuz ya da jel ilaçlama ile yeterli olmayabilir. Bazı böcek ve haşereler bu tür yöntemlerle ölmez. Yapılan uygulama ise kesin sonuç vermez. Bu yüzden zor ölen böcek ve haşereler için kesin çözüm niteliğinde olan kokulu ilaçlama yapılması gerekir. Bu bir zorunluluk değildir ancak zor ölen bir haşere ile karşılaşırsanız bu işlemi yaptırmanız şarttır. Aksi halde kesin sonuç elde edemezsiniz.