ULV İlaçlama

ULV İlaçlama Nedir?

İnce püskürtme tekniği ile oluşturulan aerosol sisine U.L.V. (Ultra Low Volume), bu teknoloji ile içerisinde bulunan ilaç sıvısını 20-50 mikron damla büyüklüğü arasında uygulayan cihazlara Ulv Cihazları, bu cihazlarla yapılan ilaçlama uygulamasına Ulv İlaçlama (Soğuk Sisleme) denilmektedir. Heşereleri yok etmede en az etken madde ile en üstün, kalıcı, etkili, gerçekçi ve en ekonomik mücadeleyi sağlar. Uçan ve yürüyen haşereleri anında etkiler, hızla yok eder. Çok uzun süre etki gücünü korur. Kapalı ve açık alanlarda çok kısa sürede inanılmaz başarı sağlar. Genel olarak ULV yapılan alanın tamamı ilaçlanmış olur. Bu ilaçlama yönteminde daha çok kokulu ilaç tercih edilir.

İçerisinde su ve ilaç bulunan bu cihazlar ile uygulanan ilaç, havada daha uzun süre asılı kalır ve bu sayede haşerelerin ölümü kesin ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.3- 6 saat aralığında yere düşen ilaç, daha sonra temas eden haşereler için de ölümcüldür. ULV ilaçlama içerisinde kullanılan ilaçların LD50 değerleri çok yüksek olduğu için insan sağlığına herhangi bir tehdit oluşturmazlar..

ULV İlaçlamanın Faydası ve Önemi

ULV kullanımında amaç ilaç ve su karışımından elde edilen solüsyonun küçük partiküllere bölünerek hava ile temas süresini uzatmaktır. İlaçlı suyu (solüsyon) havada uzun süre kalacak şekilde partiküllere bölerek hava ile temas süresini uzatıp ilaçlamada kesin sonuca gimektir. Kullanılan ilaç havada askıda kaldığı süreçte hem her türlü yüzeye yapışır hem de haşerenin sinir sistemini felç ederek ani ölümünü sağlar. Bu nedenle rüzgar faktörü önem kazanmaktadır. Rüzgarın durgun olduğu sabah ve akşam saatlerinde, özellikle uçan haşerelerin yogun oldugu saatlere rastlar. Bu saatlerde yapılan ve saatte 10-15 km. hızla yapılan ilaçlama idealdir. U.L.V. sistemi bu değişik özelliklerinden dolayı haşere ile mücadeleni yanında, antiseptik ve deodorantların da atılmasına müsaade eder. Dumanlamanın sakıncalı olduğu yerlerde ULV tavsiye edilir.

UlV ilaçlama ile haşerelerden hızlı ve kolay bir şekilde kurtulmanın dışında, ULV ilaçlama sonrasında herhangi bir temizlik yapmak gerekmez. Son derece ince şekilde havaya püskürtülen ULV ilaçlama yöntemi ile her türlü haşere ve böcekten kısa ve kalıcı bir şekilde kurtulmak mümkündür. Bu sistem Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerdiği geliştirilen son teknoloji ile üretilen ilaçlama tekniği sistemidir. Bu sistem ilaç katkı maddesi olarak, ilacı mazot yerine su ile karıştırarak atabilme özelliğinden dolayı randıman üstünlüğünün yanında, çevre kirliliğini önlemekte, Belediyelerin ve Otellerin mazot için harcadıkları maddi külfeti ortadan kaldırmaktadır. Dumanlamada kapanan kapı ve pencereler U.L.V. sisteminde farkına bile varılmadan ilacın evlerin içine girerek iç mekanlarında sağlıklı bir şekilde ilaçlanması sağlanabilmektedir.

ULV İlaçlamasının Etki Ettiği Haşere Türleri

Ulv ilaçlamada haşere ile mücadele kapsamında etkin olduğu haşereler başlıca şunlardır.

 • Akrep
 • Arı
 • Bit
 • Deri Böceği
 • Ev Tozu Akarları
 • Gümüş Böceği
 • Güve
 • Tüm Hamam Böcekleri
 • Karasinek
 • Karınca
 • Kene
 • Kulağakaçan
 • Örümcek
 • Sivrisinek
 • Siyah Halı Böceği
 • Tahtakurusu
 • Tatarcık
 • Pire
 • Yaban Arısı
 • Uyuz Böceği

ULV Yöntemin Mantığı

Uygun frekans aralığındaki ses dalgalarının suyu çok küçük mikronlara ayrıştırarak soğuk buhara çevirdiği görülmektedir. Bu buharlı su zerrecikleri uygulama esnasında belirli bir itiş gücü ile mekanda eşit şekilde dağıtılarak kapalı alanların çok daha etkili bir biçimde haşerelere karşı etki sağlar. Mekanik yöntemlere oranla daha az su kullanılarak çok daha fazla uygulama gerçekleşir. İlacın aktif maddesi böceklerin saklanma ve üreme alanlarına nüfuz ederek çıkarıcı bir etki oluşturmaktadır.

Üretilen bu küçük su taneciklerinin (01 – 100 Mikron çapında) havada uzun süre kalarak yayıldığı ortamda gerçek sis etkisi oluşturduğu görülmektedir. Ebette piyasada satılmakta olan çoğu ULV cihazlarının temel çalışma mantığında, bu yapay sis buharını ses dalgaları üreteci kullanılarak yapılmaz. Ulv Soğuk Sisleme makineleri son dönemlerde giderek azalan kullanımları ile müşterilerin çok zor temin ettiği bir durum ortaya çıkarmıştır. Bundaki en önemli etken ithal edilen bu cihazların eskisi kadar yurda girmemesi ve fiyatlarındaki aşırı yükselme olarak açıklanabilir.

ULV Haşere İlaçlama Nasıl Yapılır?

Sisleme cihazı temel çalışma prensibi olarak haznesinde bulunan suyu, basınçlı hava gücünü kullanarak çok küçük çapta (mikron düzeyinde) su taneciklerine dönüştürerek kullanıldığı ortamda yapay su buharı üreten cihazlardır. Deposuna eklenen sıvıları soğuk su buharına çevirebilen Ulv cihazı bu özelliğinden dolayı çok sayıda sektörde kullanım alanı bulmaktadır. Ancak kullanımı amatör kişilerce değil bu konuda eğitimli ilaçlama elemanları ile yapılması zorunlu olan bir uygulamadır.

Akülü yada sırt pompaları her insanın kolayca ilaçlama yapabileceği bir kolaylığa sahip iken ulv ilaçlama kesinlikle bazı tedbirlerin alınmasını zorunlu kılar. Ulv İlaçlama Cihazları Nerelerde Kullanılmaktadır? ulv cihazları ilaçlama başta olmak üzere, sisleme, sulama, nemlendirme, dezenfektasyon gibi amaçlara uygun olarak çeşitli sektörlere has olarak tasarlanıp değişik amaçlar ile kullanılır. Seralar, Hastaneler, Oteller, Gıda üretim tesislerinde mutlaka gerekli tedbirler alınarak ve doğru kullanılmak şartıyla hizmet sunulur.

Bağ ve bahçeler, Evler, Siteler, Konutlar, Villa tipi müstakil evler, Askeri alanlar, Sanayi tesisleri, Turistik bölgelerde ve bu özelliğinden istifade edebilecek çok sayıda alanda kullanılmaktadır. Farklı amaçlar için üretilen bu cihazların en yaygın olarak kullanıldığı saha hiç kuşkusuz böcek ilaçlama hizmetleridir. Çok zor kontrol altına alınan haşerelerin önlenmesi için özellikle kullanılır.

Neden ULV İlaçlama Tercih Edilir?

İlaçlama yapılırken iki ayrı faktör haşere mücadelesinde sonuca doğrudan etki eden en önemli unsurlardır. Kullanılan ilacın özellikleri ve ilaçlama yöntemin böcek türlerine göre seçilerek en kısa sürede etki göstermesi prensibidir. Örneğin itici gazla çalışan sprey tipi aeresol ilaçlama yönteminde etki alanı daha çok havadaki haşerelere karşı etkili olduğu için uçkun tabir edilen haşere türleri üzerinde daha sık kullanılır. İlaçlama pompası kullanılarak yapılan ilaçlama yönteminde ise ilaç sadece uygulanan bölgede ve yerde yürüyen haşerelere karşı etkili olmaktadır.

Bu durumlar bilinçli olarak uygulandığı zaman mekandaki haşerelerin çok daha kalıcı olarak önlenmesi sağlanır. ULV ilaçlama cihazlarında kullanım sonrasında sis dumanı oluştuğundan bu oluşan sis çok küçük mikron su damlacıklarından meydana geldiği için ve basınçla püskürtüldüğü düşünülürse kapalı ortamda bulunan her delik ve çatlağa kadar nüfuz etmekte ve bu nedenle çok etkili olmaktadır. Uzun süre düşük miktarda ilaçla en kısa sürede en yüksek etki ilaçtan ziyade ULV cihazı sayesinde mümkün olmaktadır.

Doğru ve etkili ilaç ULV makinesi ile birlikte kullanıldığı zaman ilaçlama etkisi maksimum düzeylere ulaşmaktadır. Buda ULV ilaçlama yasak diyen kolaycılığı seçen tiplerin söylemini boşa çıkarır. Çünkü hem daha az ilaç aktif maddesi mekana yayılır hem de ev ya da işyerinin adeta göle dönmesi ve yüzeylerde aşırı ıslanma sonucu kabarma ve aşınmaların oluşması önlenir. Ortalama damla çapına ve ağırlığına bağlı olarak ortalama 60 dakika gibi havada asılı kalan yoğun sis zerreleri bu sürenin sonunda yavaş yavaş yere çökecek ve havadaki etkisinden sonra yere indiği için yüzeylerde de kalıcı etki sağlamaktadır.

Böylece tek ilaçlama cihazıyla hem havada hem de yerde yaşayan tüm haşerelere karşı etkin mücadele mümkün olacaktır. Özellikle çok yoğun haşere popülasyonu görülen kapalı alanlarda en etkili yöntem ULV ilaçlama cihazıyla yapılacak olan ilaçlama yöntemidir. Eğitimli personel gerektirdiği için her önüne gelen ULV böcek ilaçlama yapamaz ve bu nedenle çoğu ilaçlama servisi bu yöntemi uygulamaktan uzak durur. Hem profesyonel hem de oldukça maliyetli bir yöntemdir.

Bilinen En Etkili İlaçlama Yöntemi

Gerek en etkili ilaçlama yöntemi olması gerek her türlü haşere için kullanılması çok daha etkin haşere kontrolüne olanak sağlar. Tüm bu özelliklerinden dolayı ULV ilaçlama cihazı ve doğru etken madde kullanılarak uygulanan ilaçlama çok zor ölen kertenkele, akrep, toz akarı, beyaz toz ve nem böceği, kuş biti, tahtakurusu, ağaç kurdu, pire gibi böcekler üzerinde bile en fazla öldürücü etkiye sahiptir. ULV Böcek İlaçlama Nedir Nasıl Yapılır? Merak edenlerin bilmesi gereken en etkili ilaçlama yöntemi olmasıdır.

Özellikle zor kontrol edilen böcekleri imha için kullanılan sisleme böcek ilaçlama doğru ilaçlar ve bilinçli uygulamalar eşliğinde yapılmak zorunda olan bir uygulamadır. Bazı haşereler çok minik boyutta olduğu için duvar aralarına, çatlak ve kırık yerlere, dolapların arka kısımları ile ek yerlerine kısacası milimetrik boşluklara kolayca gizlenmektedir. Bu ise spreyli böcek ilaçlama ile asla önlenemeyeceklerine işarettir. Elbette ULV böcek ilaçlama her böceği anında yok eder gibi bir durum söz konusu değildir.

Ancak diğer ilaçlama şekillerine oranla en az 3 kat daha etkili olup çok daha geniş kapsamlı bir haşere mücadele şeklidir. Dost böcek ilaçlama olarak daima en iyi çözümleri sunmaya odaklanmış bir ekip olarak insanları defalarca ilaçlama yaptırmaları için değil mümkün olan en az uygulama ile böceksiz ve ferah mekanlar sunmaya çalışıyoruz. Dumanlama ilaçlama olarak sıcak sisleme yani termal sisleme açık alanlarda, soğuk sisleme ise kapalı mekanlarda uygulanmaktadır. Garantili Ev İlaçlama için yazımıza göz atın.