Sık Sorulan Sorular

Hizmet Alanlarımız Nerelerdir?

Halk sağlığı alanı; Ev, otel, okul, hastane, işyeri, üretim yeri, fabrika benzeri; halkın yemesi, içmesi, eğlenmesi, spor yapması gibi insan yerleşim ve çalışma yerleri ve gündelik yaşamıyla ilgili fiziki mekânlar ve çevreyi,( Konut/Ev/Apartman/Site, Hastane, Ofis/İşyeri, İş hanı/AVM, Mağaza, Market/Süpermarket, Restoran/Cafe/Catering, Fabrikalar, Düğün Salonları, Okul/Dershane/Kreşler, Yurtlar/Yuvalar, Gıda Ürün Tesisi/İmalathane ,Oteller, Banka Genel Müdürlükleri/Şubeleri, Kamu Kurum/Kuruluşları, Sosyal Tesisler, Fırın/Pastaneler, İnşaat Şantiyeleri, Sağlık Ocakları/Sağlık Kuruluşları, Kalorifer/Kazan Dairesi/Depolar, Tekstil Atölyeleri vb.) alanlarıdır.

İlaçlama Uygulama Ekibi Kimlerden Oluşur?

Mesul Müdür, Ekip sorumlusu ve Biyosidal ürün uygulama görevlisi olmak üzere ekip oluşur. Bu ekipteki görevlilerin yeni yapılan yasal düzenleme uyarınca, haşerelere karşı ilaçlama uygulaması yapabilmek için, T.C. Sağlık Bakanlığı, Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından verilen sertifikaya sahip olmak gerekmektedir. Sertifikasız kişi ya da kuruluşların ilaçlama yetkisi bulunmamaktadır.
HAŞERELERLE AMATÖRCE DEĞİL PROFESYONELCE MÜCADELE ETMEK GEREKİR.
“DOĞRU İLAÇ” , “DOĞRU UYGULAMA” ve “UYGULAMADA SÜREKLİLİK”

Biyosidal Ürün Ne Demektir?

Bir veya birden fazla aktif madde içeren, kullanıma hazır halde satışa sunulmuş, kimyasal veya biyolojik açıdan herhangi bir zararlı üzerinde kontrol edici etki gösteren veya hareketini kısıtlayan, uzaklaştıran, zararsız kılan, yok eden, aktif maddeler ve müstahzarlardır.

Haşere Kontrolü İçin Kullanılan Biyosidal Ürünler Nelerdir?

 • Rodentisitler: Fare, sıçan ya da rodentlerin kontrolünde kullanılan ürünler.
  • Mollusisitler: Yumuşakçalara karşı kullanılan ilaçlardır.
  • İnsektisit :Böceklere karşı kullanılan ilaçlardır.

Biyosidal Ürün(İlaç) Uygulama Neden Önemlidir?

 • Haşere ve kemirgenler, insanlara direkt zarar vermektedir. Bunun yanısıra taşıdıkları pek çok hastalık ve mikrop yüzünden de insan sağlığı üzerinde tehlike oluşturmaktadır. Tifo, tifüs, veba, sarılık, mantar, pnomoni, alerjik, reaksiyonla, Atrax hastalığı, astım, hepatit vb. haşere ve kemirgenlerin neden olduğu hastalıklardan bazılarıdır. Ayrıca yaşam alanlarımız da meydana getirdikleri kötü kokular, bıraktıkları dışkı, salya ve kötü görüntü yüzünden de yaşam alanlarımızı T.C. Sağlık Bakanlığının onay verdiği profesyonel firmalar tarafından ilaçlama uygulaması yapılmalıdır.

Dost İlaçlama Firması Olarak İlaçlama Faaliyetlerinde İlaçlama Yöntemleriniz Nelerdir?

 • Pulverizasyon (Rezidüel) : İlacın 100 mikrondan daha büyük damlacıklarla püskürtülmesi.
  • ULV (Ultra-Low Volume ) : Motorlu makinelerle ilaç karışımının yüksek basınçla 10-50 mikron arası sıralar halinde yapılan ilaçlama metodudur.
  • Yemleme: Bunlar mum blok, palet taneli ve macun halindeki yem şeklinde tasarlanmıştır. Bu sistem özellikle kemirgenler için kullanılan en etkili çözüm olmakla birlikte böcekler için de kullanılmaktadır.
  • Jel kullanımı: İnsan ve evcil hayvan sağlığına tamamen zararsız, jel kıvamında bir ilacın, özel tabancayla haşere bulunan ortamlara uygulanmasıdır.
  • Diğer ekipmanlar ile uygulama yöntemleri(Atomizer, Mistblower); Detaylı bilgi için Ziraat Yüksek Mühendisi ekip kadromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Accordion Title

Accordion Content

Uygulama Yapılacak Alan İçin Biyosidal Ürün(İlaç) Seçimi ve Dozu Nasıl Ayarlanır?

Biyosidal ürün(ilaç) seçimi ve doz ayarlamaları bu konuda T.C. Sağlık Bakanlığından sertifikalandırılmış, yeterli eğitimi ve bilgiye sahip olan Mesul Müdür tarafından yapılır. Mesul müdür, Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’nün ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği standartlara ve kurallarına uygun dozda ayarlamaları gerçekleştirir.

Haşere İlaçlama ve Kemirgen Mücadelesinde, Öncesi Ve Sonrasında Yapılması Gereken Uygulamalar Nelerdir?

Vektörler(Haşereler) tespit edildikten sonra,
• Uygulama yapılacak yerler veya alanlarda bulunan eşyalar, duvarlardan uzak alanlara alınmalıdır.
• Çocuk oyuncakları, gıdalar ve gıda kapları kaldırılmalıdır.
• Evcil hayvanlar, yemlikleri ve barınakları dışarı çıkarılmalıdır.
• Uygulama yapılacak yüzeyler süpürülüp temizlenmelidir. Döşemeler ve halıların vakumlu cihazlarla düzenli olarak temizlenmesi tavsiye edilmelidir.
• Boş ambalaj kutuları, eski ahşap mobilyalar ve gazeteler gibi birçok eşya vektörlere uygun ortam oluşturduğundan ambalaj kolileri ve kutular mümkünse bekletilmeden ortamdan uzaklaştırılmalıdırlar. Gerekli iseler düzenli olarak kontrol edilmeli gerekirse biyosidal ürün uygulanmalıdır.
• Balkon ve banyo gibi alanlarda bulunan zemindeki su giderlerinin üzeri ince gözenekli yapılarla kapalı olmalıdır. Herhangi bir su sızıntısı var ise mutlaka kaynağı bulunmalı ve tamir edilmelidir.
• Tuvalet ve banyo gibi alanların havalandırma pencereleri elekli sistemlere sahip olmalı, vektör giriş çıkışını engelleyecek özellikte olmalıdır.
• Kapılar sürekli kapalı olarak tutulmalı, havalanması gerekiyorsa ince gözenekli ağ ve elek sistemleri ile kapatılmalıdır. Mümkünse çift kapı sistemi kullanılmalıdır.
• Poşet kullanımı yerine cam kavanozlar, contalı kapaklara sahip kaplar veya plastik kapaklı kutular kullanılması haşerelerin gıdalara ulaşmasını engelleyebilecektir.
• Duvarlardaki sorunlu yerler tamir edilmelidir.(Tespit et-Onar-Sık kontrol et)
• Priz ve elektrik butonlarının tam ve doğru olarak duvara montajlanmış olması sağlanmalı, kablo kanallarının açık olmamasına özen gösterilmelidir.
• Mutfakta dökülen herhangi bir şey hemen su ve deterjan yardımı ile silinmeli, yemek atıkları ve çöpler çöp poşeti kullanılarak günlük olarak atılmalıdır. Cihazların etrafı ve zeminler vakumlu cihazlarla düzenli olarak temizlenmelidir.
• Bulaşık makinesinde bulaşıkları uzun süre yıkamadan bekletmek yerine, bu tür bulaşıkları az sabunlu su içeren suya daldırarak bekletmek veya günlük yıkamak daha sağlıklı uygulamalardır.
İlaçlama yöntemleri haşere yoğunluğuna ve uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Sıvı ilaçlamalar da, kokulu ilaçlama uygulaması yapılırken ilaçlama yapılan yerin kapı, pencerelerinin kapalı olması gerekir. Uygulamadan sonra ilaçlama yapılan yerin birkaç saat kapalı tutulması gerekir. İlaçlama sonrası, ilaçlama uygulanan alanın en az yarım saat havalandırılması gerekir. Kokusuz sıvı ilaçlamada ise böyle bir uygulamaya gerek yoktur ve ilaçlama yapılan yeri terk etmenize gerek yoktur. Dost İlaçlama firması tarafından sıvı ilaçlamalarda kokusuz ilaçlama uygulaması yapmaktayız. Jel uygulamalarında bulunduğunuz alanı terk etmenize ve uygulama öncesi herhangi bir hazırlığa gerek yoktur.

Uygulamada Kullanılan İlaçların İnsan ve Çevre Sağlığı (Evcil Hayvanların Vb.) Sağlığı İçin Tehlike Oluşturuyor mu?

Hayır. Dost İlaçlama firması tarafından kullanılan tüm biyosidal ürünler hem Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hem de T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından kullanımına onay verilip ruhsatlandırılmış biyosidal ürünlerdir.
 Dost İlaçlama firması olarak, doğru ilaç, doğru uygulama ve uygulamada süreklilik ilkesi kapsamında haşere ve kemirgen mücadelesi yapmaktayız. İnsan ve Çevre sağlığı ile etkin uygulama ve koruma prensipleri dâhilinde yapılan uygulamalarda, kullanılacak biyosidal ürünün doz miktarı ve en az temas alanı ilkeleri uygulanarak, biyosidal ürünler ile temas riski en aza indirgenmiştir. Detaylı bilgilendirme için Dost İlaçlama firması, Mêsul Müdürlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Haşere İlaçlama ve Kemirgen Mücadelesi Uygulaması Sonunda Ekibinizden Herhangi Bir Belge ya da Rapor Alacak mıyım?

Evet. T.C. Sağlık Bakanlığı Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan “BİYOSİDAL ÜRÜNLERİN KULLANIM USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMEKLİK” gereğince Mêsul Müdür/Ekip Sorumlusu tarafından hazırlanacak olan EK-1 Biyosidal Ürün Uygulama İşlem Formu (Değişik: RG-19/4/2014-28977) hazırlanıp bir nüshası uygulama yapılan yerin yetkililerine/sahibine verilmektedir.

Biyosidal Ürün Uygulama Sırasında Evimden/İşyerimden vb. Alanlardan Ayrılmamız Gerekiyor mu ?

Dost İlaçlama firması olarak Dünya Sağlık Örgütü(WHO) kriterleri kapsamında T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış kokusuz sıvı biyosidal ürün ve jel ilaçlama yöntemi ile uygulamalarımızı yapmaktayız. Haşere ilaçlama ve kemirgen mücadelesi sırasında yapılan tüm uygulamalarımıza Entegre Pest Kontrol Yöntemi kapsamında sonuca ulaşmaktayız.

Jel Uygulama Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Damla doz, hedefe uygulama, koku ve irritasyon yoktur. Çekmece ve dolapları boşaltmaya gerek yoktur. İş akışını etkilemez. Etkinlik spreylerden daha yüksektir.

Biyosidal Ürün(İlaçlama) Uygulaması Sonrasında Genel Temizlik Yapmam Gerekir mi?

Jel uygulamasında ilaçlama sonrası herhangi bir temizlik yapılmasına gerek yoktur. Sıvı ilaçlama yapılan alanlarda 21-25 gün kadar ıslak temizlik yapılmamalıdır. Haşere ile mücadelesinde başarı oranını artırır. İlacın uygulandığı/uygulanacağı kapı pervazları, süpürgelikler, koltuk altları, dolap içleri ve arkaları, fırın, bulaşık makinası çamaşır makinası arkaları vb. yerlerde kuru temizlik yapılmamalı ve uygulanan dozun alanda kalması sağlanmalıdır. Böylece henüz temas etmemiş ve yumurtadan çıkacak olan haşerelerinde 21-25 gün sonra temas etmesi ile sorun başarılı bir şekilde çözülmüş olacaktır.

Uçan, Yürüyen Haşere ve Kemirgen Türleri Nelerdir?

 • Uçan haşere türleri; Ev sineği(Musca domestica), arı, eşek arısı, güve, karasinek (Simulium), lağım sineği(kanalizasyon sineği), meyve sineği, sivrisinek, tatarcık, yaban arısı(sarı arı).
 • Yürüyen haşereler; ağaç kurdu(tahta kurdu), akrep, Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, Oryantal hamam böceği, bit, çıyan, gümüş böceği(gümüşçün), karınca, kene, kırkayak, kulağakaçan, örümcek, pire, salyangoz, kuş biti,
 • Kemirgenler; çatı faresi, ev faresi(fındık faresi), lağım faresi(sıçan)
 • Diğer haşereler; akarlar ve mite, uyuz böceği ve hastalığı.

İkinci İlaçlama Uygulaması Yaptırmak Gerekir mi?

Bazı haşere problemlerinde, böcekler ilaçlama sonucu ölürken yumurtalarını da etrafa bırakırlar(örn. Hamam böceği). Hiçbir biyosidal ürün(ilaç) yumurtaları yok etmediği içinde ortamda ilaçlamadan sonra nadir de olsa böcek(haşere) görme ihtimali vardır. Böyle durumlarda ilk ilaçlamadan 21 gün sonra ikinci bir ilaçlama yapmak gerekir.

Kan Emici Haşereler Hangileridir?

Kan emici böcekler genel olarak hastalık taşıyan böcek türleridir. Kene, tahtakurusu, pire, bit, sivrisinek haşere türleridir.

Kalıcı Uygulamalarda(Rezidüel) Başarı Faktörleri Nelerdir?

Dost İlaçlama firması prensip olarak, hedef ve yakın çevredeki tüm intikal alanları da dâhil olmak üzere, zararlı veya vektörlerin üreme, dinlenme, gezinme ve saklanma alanları olan yüzeylerin hedef dozda insektisitle ilaçlanmasıdır. Riskli alanlardaki tüm zararlı haşerelerin yoğunluğunun mümkün olan minimum düzeye indirilmesi başarı oranının göstergesidir.

 1. Total ilaçlama: Böceklerin bulunabileceği tüm riskli alan ve ortamların ilaçlanması.
 2. Tam ilaçlama: Riskli bölgelerdeki böceklerin üreme, dinlenme, beslenme, gezinme ve saklanma alanlarının ilaçlanması.
 3. Etkili ilaçlama: İnsan ve hayvanlarda toksik tehlike yaratmadan hedef böcekler için etkili dozu uygulamak.
 4. Düzenli ilaçlama: İnsektisidin kalıcı etkisini düzenli olarak sağlamak için belirli peryotlarla uygulamanın tekrar edilmesi.Bu 4 faktörün her biri ve hepsi birlikte çok önemli faktörlerdir. Herhangi birisinde oluşacak başarısızlık tüm operasyonu başarısız kılabilir.